Kolej na Ukrainie

Kolej na Ukrainie - Укрзалізницяma zdecydowanie większe znaczenie dla miejscowej ludności niż kolej w Polsce znaczy dla nas. Co by dużo nie mówić, choć równie deficytowa, jest jednak dużo lepiej zorganizowana niż nasza grupa PKP.

Koleją zarządza Державна адміністрація залізничного транспорту України, która podlega Ministerstu Infrastruktury na Ukrainie. Wg danych na wikipedii  koleje ukrainskie zatrudniają łącznie ok 376 tys osób. Dla porównania, grupa PKP zatrudnia około 90 tys osób. Co i tak stawia naszą spółkę na 4 miejscu  wśród przewoźników kolejowych w Europie.

Jak łatwo się domyśleć, na pierwszym miejscu jest Rosja - ponad milion pracowników!

Ukraina jest na miejscu drugim. 

Tak wielkie zatrudnienie i systematyczne dofinansowanie państwa wpływa na ogólny obraz  kolei ukrainskich.

Zacznijmy od tego, iż wagony na trasach dalekobieżnych dzielą się na 3 podstawowe kategorie:

плацкартный вагон - (plackarta) Najtańszy rodzaj wagonu. (zdjęcie) Charakteryzuje się tym, iż nie posiada zamkniętych przedziałów. We "wnęce przedziałowej"  na drewnianych półkach obitych matariałem skóropodobnym są 4 miejsca leżące. 2 na dole i 2 u góry. Prócz tego są również miejsca na korytarzu w wersji góra i dół. Choć bilety są tanie, jazda w takim wagonie, szczególnie latem, może lekko zniechęcić co wybredniejszych. Idąc bowiem korytarzam wszędzie widać nogi. Las leżących, czesto niemytych nóg.  Ja w takim wagonie wracałem 25 h z Krymu na górnej półce na korytarzu. Zamiast więc leżeć i delektować się zapachami wybrałem długą neutralizacje w wagonie restauracyjnym. Zaletą takiego wagonu jest na pewno zwiększona możliwość integracji z pasażerami. Szczególnie przy wódce. Polecam głównie zaprawionym studentom

купейный вагон -  (kupe) Poziom komfortu już dużo wyższy, przedziały są zamykane. 4 Półki do leżenie są miękie i wygodne. A jeżeli trafi się na nowy wagon to również może się zdarzyć działająca klimatyzacja. (zdjęcie)  Stosunek ceny do jakości jest najlepszy. Np bilet z Kijowa do Symferopolu to ok. 265 UAH. (pociąg 012K wyjazd o 18:55 - przyjazd o 7:55) W ten sposób można bezpiecznie podróżować z całą rodziną, w dość przyjemnych warunkach.

люкс вагон - (luks) Klasa biznes wśród wagonów na wschodzie.  (zdjęcie) Przedział z dwoma miejscami, umywalką i czasami nawet telewizorem. Warunki naprawdę doskonałe, szczególnie do podróżowania tylko z partnerem/partnerką. Niemniej cena jest lekko zniechęcająca. Bilet z Kijowa do Symferopola na ten sam pociąg co powyżej - kosztuje już 862 UAH. Drożej niż samolotem wizzair.

Kolejną różnicą w stosunku do PKP jest to, iż kupując bilet mamy już pewne miejsce na półce. Na Ukrainie i w Rosji jest bowiem przyjęte sprzedawanie takiej ilości biletów ile jest miejsc w wagonie. Nigdy więcej.

Stąd nie zobaczymy na peronach dantejskich scen, które co roku mają miejsce u nas.

Prócz tego każdy wagon ma swojego Проводника (konduktora), który przed  naszym wejściem do wagonu przegląda bilety, a na samym początku podróży te bilety zbiera. Dzięki temu, wie ile osób jest w wagonie i gdzie dana osoba wysiada. Praktycznie zawsze możemy liczyć na to, iż zostaniemy rozbudzeni przed naszą stacją docelową.

Co do samych stacji, to podczas kilkunastogodzinnej trasy, jest ich niezbyt wiele. Na każdej z nich pociąg  zatrzymuje się jednak na dłuższą chwilę. Wtedy to możemy skorzystać z ofert babushek i sprzedawców, którzy sprzedają różnorakie produkty spożywcze. Często smaczne i świeże.

Z racji dużych odległości na Ukrainie i raczej dość niskich prędkości pociągów podróże najczęściej odbywają się w nocy. Stąd każdy otrzymuje świeżą pościel i ręcznik. Od nas zależy czy wybierzemy integrację czy sen.

W wagonach konduktor, oprócz sprawowania opieki nad pasażerami zapewnia również herbatę i kawę. Można ją u niego kupić, a można i skorzystać z samowaru, który powinien być w każdym wagonie.

Minusem, wg mnie, wszystkich pociągów jest niemożliwość otwierania okien. Stąd, o ile nie działa klimatyzacja zaduch może być dość spory. Szczególnie uciążliwe może być to latem.

Jeżeli więc wybieramy się na Krym dobrze się przygotujmy i odpowiednio się nastawmy.

Pociągi na Ukrainie pod kątem punktualności na pewno przewyższają nasze koleje PKP. Prawie zawsze byłem na miejscu co do minuty. Fakt że średnia prędkość to 60-70 km, niemniej leżąc wygodnie można o tym zapomnieć.

Podsumowując, opcja podróżowania koleją po Ukrainie ma sens. Szczególnie jeżeli dajemy radę w pociągu zasnąć.

Jeżeli chodzi o zakup biletów, to jest z tym pewien problem. Z racji, iż ilość miejsc jest ograniczona, miejsca na szczególnie popularnych trasach są wykupywane odpowiednio wcześniej. Szczególnie odczuwalne jest to latem na trasach do Odessy i na Krym. Bilet należy wtedy zakupić odpowiednio wcześniej.

Co jednak robić gdy się nie przebywa na Ukrainie?

Należy skorzystać z opcji zakupu biletów przez internet.

Od niedawna istnieje bowiem możliwośc rezerwacji biletów przez oficjalną stronę kolei ukrainskich Portal

Do strony tej można dojść z głównej strony kolei. Wystarczy wyszukać w głównym menu  z lewej strony  7 pozycję Резервування, придбання проїзних документів. W ramach konsekwentnego klikania dojdziemy do strony z powyższym portalem.

Zarezerwowane w ten sposób bilety możemy odebrać w każdej kasie na dworcu kolejowym. Wystarczy przedstawić tylko wydrukowany dokument z numerem rezerwacji.

Przyznam się, iż sam tego nigdy nie próbowem, niemniej znajomi potwierdzali że to wszystko działa.

O ile ktoś czuje się na siłach może również rezerwować bilet telefonicznie.

Dla tych którzy nie znają cyrylicy polecam wyszukiwanie połączeń za pomocą wyszukiwarki PKP.

Wystarczy tylko wpisywać miasta w transkrypcji angielskiej: 

- Lvov

- Fieodosija

- Truskawez

- Kiev Pass

- Rovno

- Simferopol

- Ternopol

- Chmelnizkij

- Winniza

- Cherson

itd.

Wszystko się pojawia i można podejrzeć całą trase.

 

Poniżej szybki przykład wycieczki po Ukrainie , z uwzględnieniem Kijowa i Krymu:

Zaczynając np podróż we Lwowie, pociągiem 92Л wyruszymy o 22.47 i przybędziemy do Kijowa o 7:25 rano. Koszty (wrzesień 2011):

Plackarta - 104 UAH

Kupe - ok 115 UAH

Luks - 578 UAH

Kilka dni w stolicy (możemy zatrzymać się w hostelu prowadzonym przez dwie Polki - ChillOut Hostel Kiev )  i wspomnianym  pociągiem do Symferopola udajemy się na Krym (pociąg 012K wyjazd o 18:55 - przyjazd o 7:55).

Kupe - ok 256 UAH

Luks - 862 UAH

Tam odpoczywamy wedle uznania i podróżujemy marszrutkami (Bakczysaraj, Jałta, Sudak, Sewastopol, i inne) i powracamy pociągiem z Symferopola do Lwowa. Wyjazd o 13:12 i o 14:06 następnego dnia jesteśmy we Lwowie.

Plackarta - 166 UAH

Kupe - ok 227 UAH

Luks - 990 UAH

Właśnie tą ostatnią trasę pokonywałem w wagonie restauracyjnym. Bo jakby nie patrzeć 25 h w wagonie  plackartnym  to jednak spore wyzwanie.

 

 

 

Kijów i nie tylko I Wiza I Praca I Mieszkania I Transport I Kolej I Ceny I Odessa I Symferopol I Donieck
Polityka i gospodarka I Nowa Europa Wschodnia  I  Ośrodek Studiów WschodnichWPHiI I Kolegium Europy Wschodniej

Turystyka i porady I Blog o Ukrainie  I  PoradyABC Ukrainy

Popularna prasa I Rzeczpospolita  I  KyivPostKommiersantKorespondent I Zahid

 Inne I  Galeria kolegi I Portal Marketera I