24 styczeń 2012 - Kolejna zima w Kijowie

Święta katolickie i prawosławne minęły. Mamy już za sobą nowy rok wg tradycji juliańskiej, gregoriańskiej i chińskiej. Wszystko więc wróciło do normalnego porządku.

Do normalności powróciła również pogoda. W Kijowie mamy bowiem prawdziwą zimę. Śniegu sporo, lekki mróz a na ulicach dość nieciekawie.

Niemniej z każdą godziną sytuacja się ponoć poprawia.

Nowy rok to tradycyjnie nowe postanowienia, nowe cele i nowe zadania. Nie inaczej jest i u mnie w tym roku. Postanowiłem odświeżyć biblię marketingową Kotlera i parę publikacji o controllingu marketingowym. Trzeba również podszkolić trochę gramatykę języków. No i oczywiście postanowiłem, że poważnie pouzupełniam swą stronę.

Prócz tego w tym roku czeka nas największe wydarzenie sportowe w historii Polski i Ukrainy. Dziś już wiemy jak wyglądają grupy i gdzie poszczególne drużyny podcza Euro 2012 będą nocować. Wychodzi, iż 13 z 15 drużyn wybrało bazę noclegową w Polsce.

Na Ukrainie średnio się to ponoć spodobało, niemniej otwarcie trzeba powiedzieć - mecze rozgrywane u naszych sąsiadów będą dużo ciekawsze. Trzeba tylko te bilety jakoś zdobyć.

Niedawno ogłoszono w prasie ukrainskiej, iż centrum Kijowa będzie zamknięte dla ruchu samochodowego od 25 maja do 2 lipca. Z wyłączeniem transportu publicznego. Prócz tego, niektóre stacje metra, w dniu meczy mają być zamykane.

Z innych wydarzeń, to tak jak przewidywałem spotkanie z 19 grudnia : UE - Ukraina się odbyło, niemniej porozumienie nie zostało podpisane. W międzyczasie Rosja nieustannie kusi przymierzem ze swoją Unią. A należy zaznaczyć, iż RF jest największym odbiorcą dóbr z Ukrainy (28% całego ukraińskiego eksportu w 2011 roku) a jej udział w ukrainskim imporcie jest również największy (39% w 2011, głównie zasoby energetyczne). Widać więc wyraźnie, dlaczego Rosji tak bardzo zależy na przystąpieniu Ukrainy do Unii Celnej.

22 stycznia, w dniu jedności narodowej W. Janukowicz zapowiedział jednak, iż będzie dążył do podpisania porozumienie z EU link Niemniej wiele osób, szczególnie ze wschodniej części kraju otwarcie głosi, iż lepiej podpisać umowę z Rosją i podają swoje wyliczenia (link). Z drugiej strony zwolennicy integracji z EU podają także swoje porównania (link)

Z innych nowości - Damski bokser Roman Landik (o którym to piszę tutaj)  dostał 3 lata w zawieszeniu i nie może przez ten okres opuszczać kraju.

Była premier została osądzona, skazana i przewieziona do kolonii karnej w Charkowie. Dla przypomnienia, J. Tymoszenko oskarża się o podpisanie  niekorzystnej umowy z Rosją na zakup gazu w cenie  516 USD za 1000 m3

Byłaby to najwyższa cena za gaz w Europie. Ekipie Janukowicza "udało się" tą cenę obniżyć o 100 USD, kosztem zgody na przedłużenie stacjonowania floty rosyjskiej w Sewastopolu do 2042 roku. (Wg mnie, dzięki temu ruchowi Ukraina do roku 2042, może sobie jedynie pomarzyć o przystąpieniu do EU. W innym przypadku, mogłoby to oznaczać, iż na terytorium UE będą w przyszłości stacjonować obce wojska nie stowarzyszone z NATO).

Problem z flotą rosyjską zapewne nie raz jeszcze będzie poruszany.

Obecnie, ekipa rządząca na Ukrainie walczy o to by płacić tylko 260 USD i zamawiać tego gazu dużo mniej niż jest we wczesniejszej umowie.

Rosji się to nie podoba i niedawno rozpoczęła z Ukrainą wojnę serową. Przedstawiciele rosyjscy twierdzą, iż ukrainski ser sprzedawany na terytorium Rosji zawiera olej palmowy. Środek, który na terytorium RF jest zabroniony do stosowania w serach. Ukrainscy producenci z takim zastrzeżeniami się nie zgadzają.

Z bardziej optymistycznych rzeczy -  władza na Ukrainie oczekuje, iż 2012 będzie rokiem w którym będą zauważalne efekty wcześniej podejmowanych reform. (podatkowa, budowlana, ziemna)

W kuluarach słyszy się również, iż parlamentarzyści pracują nad wprowadzeniem zmian w prawie dotyczącym kontroli podmiotów gospodarczych przez urzedy skarbowe. Ponoć ma być zlikwidowany obowiązek uprzedzania przedsiębiorcy o terminie danej kontroli.

A to już tak optymistyczne nie jest...

Na sam koniec ciekawostka.

Na Ukrainie pewna firma przygotowuje się ponoć do wypuszczenia na rynek piwa w formie torebek do herbaty!! Wystarczy ponoć taką torebkę wrzucić do wody mineralnej i po pewnym czasie otrzymamy piwo z zawartością alkoholu 4-6%

Jeżeli ktoś chce grzańca to wrzucamy torebkę do gorącej wody!

Szczegóły na stronie http://www.ebeer.com.ua/

O ile to nie jest żadna marketingowa akcja, mająca na celu przyciągnięcie uwagi społeczeństwa, to jestem ciekaw jak to piwo będzie smakować

 

 

 

Kijów i nie tylko I Wiza I Praca I Mieszkania I Transport I Kolej I Ceny I Odessa I Symferopol I Donieck
Polityka i gospodarka I Nowa Europa Wschodnia  I  Ośrodek Studiów WschodnichWPHiI I Kolegium Europy Wschodniej

Turystyka i porady I Blog o Ukrainie  I  PoradyABC Ukrainy

Popularna prasa I Rzeczpospolita  I  KyivPostKommiersantKorespondent I Zahid

 Inne I  Galeria kolegi I Portal Marketera I