Wiza na Ukrainie

Na dzień dzisiejszy (tj 07.04.2011) Obywatele Polscy udający się na Ukrainę w celach turystycznych nie potrzebują wizy. Łącznie, mogą przebywać na terytorium Ukrainy  do 90 dni w okresie półrocznym (180 dni). Prócz tego, od kilku miesięcy nie ma  obowiązku wypełniania tzw Иммиграционной Карты, którą cudzoziemcy wypełniali wcześniej na granicy.

Na dwóch częściach wpisywało się swe dane, cel i miejsce pobytu, oraz w jaki sposób przekroczyło się granicę. Jedną część zabierały służby graniczne, drugą część należało oddać wyjeżdżając z Ukrainy.

Wymóg ten, był tak naprawdę bezsensowny, gdyż nie służył żadnej ewidencji centralnej a tylko i wyłącznie marnowaniu publicznych pieniędzy. Czy myślicie, iż jezeli przylecieliście samolotem do Kijowa, tam zostawiając jedną część, to przy  wyjeździe pociągiem służby graniczne z Jagodina miały do niej dostęp?

Zapewniam was że nie miały.

Tak więc śmiało można zapuszczać się na Ukrainę nie wskazując konkretnej destynacji - czyli np pod namiot.  Jeżeli jednak szukacie potencjalnych miejsc kampingowych, to z tym może już być trudniej.

Na Krymie takie miejsca znaleźć można, w innych częściach kraju już tak łatwo nie będzie. Szukajcie w google wyrażeń "Палаточный городок" . Pomoże

Jeżeli zaś ktoś przyjeżdża na dłużej niż 90 dni to wizę już potrzebuję. Poniżej warianty dotyczące pracy.

Wiza typu B

Umożliwia przebywanie na terytorium Ukrainy dłużej niż 90 dni. Jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które wyjeżdżają w długą delegację pozostając dalej zatrudnionym na terytorium np Polski, lub też jadą koordynować pracę ukrainskiego oddziału lub filii.

By uzyskać taką wizę, w moim przypadku wystarczyło:

- zaproszenie po ukrainsku wystawione przez ukrainską firmę, iż dana osoba, w wyznaczonym terminie, przyjeżdża koordynować pracę oddziału.  Oczywiście wszystko na firmowym papierze z dużymi pieczątkami,

- Kopie rejestracji ukrainskiej firmy

- Świadectwo z numerem podatkowym firmy.

Z tymi dokumentami poszedłem do konsulatu w Warszawie. Po dwóch tygodniach otrzymałem wize typu B i moglem przebywać na terytorium Ukrainy legalnie, więcej niż przepisowe 90 dni.

Dalej jednak byłem zatrudniony przez centralę w Polsce i tam też płaciłem wszelkie składki nie pobierając żadnych świadczeń od firmy ukrainskiej.

Wiza typu IM-1

 

To jest właśnie pełnocenna wiza pracownicza, którą posiadam obecnie. A uzyskana została po wcześniejszym zdobyciu ukrainskiego NIPu i pozwolenia na pracę od ukrainskiego pracodawcy.

W tym przypadku to właśnie od firmy ukrainskiej pobieram wynagrodzenie, tutaj płacę wszystkie składki emerytalne i zdrowotne i tutaj jestem oficjalnie zatrudniony.

Szczegóły jak wygląda proces zdobywania wymaganych dokumentów znajdziecie w pozostałych zakładkach strony.

Kijów i nie tylko I Wiza I Praca I Mieszkania I Transport I Kolej I Ceny I Odessa I Symferopol I Donieck
Polityka i gospodarka I Nowa Europa Wschodnia  I  Ośrodek Studiów WschodnichWPHiI I Kolegium Europy Wschodniej

Turystyka i porady I Blog o Ukrainie  I  PoradyABC Ukrainy

Popularna prasa I Rzeczpospolita  I  KyivPostKommiersantKorespondent I Zahid

 Inne I  Galeria kolegi I Portal Marketera I